Smaller Default Larger

Ochrona Danych Osobowych w lekkim sosie

Ochrona Danych Osobowych w publicystycznym tekście Piotr Gabrysza

Artykuł Piotra Gabrysza o ochronie danych osobowych napisany na potrzeby portalu www.bezpieczneprzedszkole.com/


Ochrona danych osobowych kojarzy się z ogromem obowiązków administratora danych, biurokracją, skomplikowaną ustawą i koniecznością rejestrowania wszystkiego w Generalnym Inspektoracie Danych Osobowych. Oczywiście, na dyrektorze placówki spoczywają obowiązki i odpowiedzialność związana z funkcjonowaniem palcówki zgodnie z ustawą ODO Ale często strach ma wielkie oczy. Rozmowy z nauczycielami podczas szkoleń pokazują, że błędy w chronieniu danych osobowych powstają najczęściej z nieznajomości podstawowych zasad bezpieczeństwa. Poniżej przedstawiam subiektywny zbiór porad jak zwiększyć bezpieczeństwo danych osobowych w placówce.

  • Trzymaj język za zębami. Czy naprawdę twoich znajomych interesuje, że Krzysiu Kwiatkowski znowu miał atak padaczki? Informacje o stanie zdrowia to dane szczególnie wrażliwe i podlegają wzmożonej ochronie. Jeżeli chcesz porozmawiać o kłopotach w pracy wystarczy zamienić imię i nazwisko na „jedno z moich dzieci”.
  • Nie przechowuj niepotrzebnych informacji, które mogą mieć znamiona danych osobowych. Nauczycielskie biurka pękają w szwach od niepotrzebnego archiwum. Stare listy wpłat na coś tam, listy obecności itp. Po co? Jak się zastanowić, nie wiadomo. Ustawa ODO nie nakazuje archiwizowania „na wszelki wypadek”, tylko zezwala na przetwarzanie danych osobowych, które są niezbędne do bieżącej, zgodnej z prawem pracy.
  • Nie przekazuj danych osobowych ( np. numeru telefonu lub adresu mailowego) osobom trzecim bez zgody zainteresowanego.
  • Nie przekazuj zbiorów danych osobowych (np. dziennik zajęć) osobom do tego nieupoważnionym. Zadbaj o to, by Twoje biurko miało przynajmniej jedną szufladę zamykaną na klucz - tam można przechowywać dokumenty podczas Twojej nieobecności w sali.
  • Zadbaj o bezpieczeństwo informacji w komputerze stacjonarnym i laptopie: hasło, wygaszacz ekranu. I zdejmij żółtą karteczkę z hasłem z monitora :-)
  • Stosuj zasadę ograniczonego zaufania w kontaktach z osobami trzecimi. Jeżeli ktoś się przedstawia „Aspirant Kowalski z komendy powiatowej policji”, czy naprawdę jest policjantem? Może tak, może nie. Jeżeli jest, na pewno się nie obrazi, jeżeli umówisz się na osobiste spotkanie, żeby porozmawiać w służbowej sprawie.
  • Pamiętaj, że dziś skopiowanie jakiegokolwiek dokumentu zajmuje moment. Jedno zdjęcie smartfonem i gotowe. Nie zostawiaj obcych, nieupoważnionych osób samotnie w miejscu, gdzie można bez kłopotów „skorzystać” z danych osobowych. Szczególnie tych najwrażliwszych o stanie zdrowia.
  • Nie przechowuj danych osobowych w pamięci prywatnego sprzętu elektronicznego. Kradzież prywatnego tabletu, czy laptopa to oczywiście strata. Ta sama kradzież ze służbową zawartością to spory kłopot.
  • Nie instaluj na służbowym sprzęcie żadnych dodatkowych „prywatnych” aplikacji, szczególnie tych bezpłatnych, dostępnych w internecie. Większość z nich jest całkowicie bezpieczna, ale…
  • Jeżeli masz wątpliwości, czy postępujesz zgodnie z ustawą ODO pamiętaj: dane osobowe są własnością. To taka sama własność jak aparat fotograficzny czy samochód. Czy byłabyś zadowolona, gdyby ktoś bez pytania o zgodę wsiadał do Twojego samochodu, by pojechać na zakupy?

Piotr Gabrysz (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.)

Nasi Partnerzy

logotypy ...